معرفی ۸ تا از بهترین استخرهای بیت کوین در ۲۰۲۱

استخر استخراج در نتیجه سخت شدن ماین بیت کوین به وجود آمد

استخر استخراج چیست؟

استخرهای بیت کوین یک راه برای ماینرهاست تا قدرت هش خود را بیشتر کنند. آن‌ها باهمدیگر به استخراج می‌پردازند و سپس پاداش کسب شده را به طور مساوی تقسیم می‌کنند. هرکس که قدرت هش بیشتری داشته است پاداش بیشتری کسب می‌کند. میزان جایزه مستقیما به میزان مشارکت در حل کردن یک بلاک بستگی دارد.

همانطور که گفتیم جایزه به ماینرهایی می‌رسد که در استخر proof of work بیت کوین استخراج می‌کنند. کار این استخرها از جایی آغاز شد که سختی استخراج به جایی رسید که این کار برای برخی ماینرهای کند سال‌ها طول می‌کشید.

راه حل این مشکل این بود که ماینرها منابع خود را در یک استخر جمع کنند. به این صورت شانس آن‌ها برای استخراج بیشتر می‌شد و دیگر فقط هر چند سال یک بار ماین نمی‌کردند.

همچنین بخوانید: مقاله ایران بیت در مورد شت کوین‌های انفجاری

هرچند ممکن است شما بخواهید یک آلتکوین پر سودتر مثل MWC را استخراج کنید. این آلتکوین از نظر امنیت و سرعت و مقیاس پذیری از بیت کوین بهتر است.

اگر به تنهایی ماین می‌کنید، یعنی در یک استخر ماین نیستید، باید مطمئن شوید که با نت ورک بیت کوین وفق یافته اید. یکی از بهترین راه‌های فهمیدن این استفاده از official BitCore client است.

اگر عضو یک استخر بیت کوین هستید باید مطمئن شوید که عملکرد شما با فلسفه و درون مایه بیت کوین هماهنگ است.

برای مثال برخی توسعه دهندگان گفته اند که قصد ساخت نرم افزارهایی را دارند که می‌تواند سیستم را هارد فورک کند. این می‌تواند به یک آسیب مالی جدی منجر شود.

بنابرین این وظیفه شماست که مطمئن شوید هر قدرت ماینی که وارد سیستم می‌کنید قوانین اجماع سیستم را زیر پا نمی‌گذارد.

گواه مجزا (Segregated Witness)

زمانی که segwit فعال است شما می‌خواهید که با این استایل ماین کنید. نرم افزارهای زیر از segwit پشتیبانی می‌کنند.

به یاد داشته باشید که نرم افزارهایی که از GBT RPC پشتیبانی می‌کنند باید آپدیت شده باشند تا از BIP9 و BIP145 تغییر کرده به GBT نیز پشتیبانی کنند.

Segwit در حال حاضر فعال و روی testnet در دسترس است. پس بهتر است زیربنای خود را با استخراج مقدار کمی هش ریت در testnet امتحان کنید. همچنین Bitcoin Core 0.13.1 نیز به صورت پیشفرض از Segwit پشتیبانی می‌کند.

استخرهای استخراج بیت کوین

استخرهای خوب زیادی برای انتخاب وجود دارند. اگرچه عضو معروف‌ترین استخر شدن راحت است بهتر است برای سلامت شبکه از گزینه‌های کوچک نیز استفاده کنید.

زمانی که استخرها به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند توزیع هش ریت به طرز قابل ملاحظه ای بهبود می‌یابد. این برای سلامت کل نت ورک بهتر است.

ما p2pool و Multipool.us را به عنوان دو تا از استخرهای کاملا غیرمتمرکز ذکر می‌کنیم.

استخرهای پایین کاملا با Bitcoin Core 0.11 یا بیشتر هماهنگ اند.

BTCC: این استخر در واقع یک صرافی، کیف پول و استخر ماین است. BTCC در چین قرار دارد و در حال حاضر ۱۵ درصد کل هش ریت را در بر می‌گیرد.

Slush Pool: این استخر توسط ساتوشی لب ساخته شده است که زیر نظر Czech Republic است. این استخر اولین استخر استخراج است و ۷ درصد هش ریت کل شبکه را دارد.

Eligius: این استخر یکی از اولین موارد ساخته شده و توسعه یافته توسط Luke Dashjr است. در حال حاضر این استخر فقط ۱ درصد هش ریت را کنترل می‌کند.

BitMinter: زمانی یکی از بزرگ‌ترین استخرها بود اما اکنون کمتر از یک درصد هش ریت را در بر می‌گیرد.

Kano CKPool: این پول در ۲۰۱۴ ساخته شد و ۳ درصد از هش ریت را تحت کنترل دارد.

F2Pool: دومین استخر بزرگ جهان با زیر سلطه داشتن ۲۵ درصد هش ریت است.

BWpool: این مورد ۷ درصد هش ریت شبکه را کنترل می‌کند. مشابه F2Pool رابط کاربری BWpool چینی است. این کار را برای کاربرانی که چینی بلد نیستند سخت می‌کند.

Bitfury: با اینکه این استخر نیز در چارت‌های عمومی ظاهر می‌شود یک استخر خصوصی است و نمی‌توان عضو آن شد.

روش‌های پرداخت استخرها

PPS:

pay per share یک روش پرداخت است که پرداخت به ازای هر به اشتراک گذاری را تضمین می‌کند. هزینه ماینرها در استخری که در آن هستند پرداخت می‌شود. آن‌ها می‌توانند کل پاداش خود را فورا دریافت کنند. این مدل کمترین اختلاف برای ماینرها و بیشترین سرعت برای کاربر را شامل می‌شود.

PROP:

در این مدل بر هنگام استخراج یک بلاک به تمام ماینرها بر اساس میزان مشارکت پاداش داده می‌شود.

BPM:

BPM یا بیت کوین استخراج شده توسط مردم، یک مدل است که در آن با انجام اشتراک‌های جدید، ارزش اشتراک‌های قدیمی کاهش پیدا می‌کند.

PPLNS:

این متد مشابه متدهای قبل است با این تفاوت که به چای تعداد شیرها به N شیر آخر دقت می‌کند.

DGM:

این روش به کمک اوپراتور برخی ریسک‌های ممکن را کاهش می‌دهد. در این روش اوپراتور مبلغ زیادی دریافت می‌کند و سپس در طی انجام بقیه پرداخت‌ها این مبلغ را پس می‌دهد. با این کار پرداخت پاداش‌ها عادلانه تر خواهد شد.

SMPPS:

این روش نیز عملکردی مشابه PPS دارد با این تفاوت که هیچوقت بیشتر از مبلغی که کسب شده پرداخت نمی‌کند.

نتیجه‌گیری:

اگر قصد استخراج بیت کوین دارید مشارکت در یک استخر گزینه خوبی است. با این کار قدرت هش شما افزایش پیدا می‌کند و شانس بیشتری برای دریافت پاداش خواهید داشت. البته قبل از پیوستن به یک استخر به امنیت شبکه و روش پرداخت آن دقت کنید.

۵/۵ - (۲ votes)
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.