IDO چیست؟ بررسی تفاوت IDO, ICO, IEO

ido vs ico vs ieo

عرضه اولیه یکی از مهم‌ترین راهکارهای یک پروژه برای جذب سرمایه گذار است. هدف سرمایه گذار از شرکت در عرضه اولیه نیز، کسب سود نجومی می‌باشد.

پیش از این با مفاهیم ICO و IEO آشنا شدیم. در این مقاله به چیستی مفهوم IDO و بررسی تفاوت این سه مفهوم با یکدیگر خواهیم پرداخت.

پیشنهاد اولیه صرافی غیرمتمرکز (Initial DEX Offering) یا به اختصار IDO، یک تکنیک جدید تامین مالی جمعی است که به پروژه‌های ارز دیجیتال امکان می‌دهد توکن یا کوین اصلی خود را از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) معرفی کنند. IDO، روشی بی‌خطر برای پروژه‌ها برای راه‌اندازی خود یا جمع‌آوری پول برای رشد و توسعه است.

IDO (پیشنهاد اولیه DEX) چیست؟


پیشنهاد اولیه DEX یا IDO، یک پیشنهاد کوین (یا توکن) کریپتو است که در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) انجام می‌شود. برخلاف ICO، که در آن توکن‌ها قبل از فهرست صرافی فروخته می‌شوند، توکن‌های موجود در یک IDO بلافاصله در DEX که از طریق آن راه‌اندازی می‌شوند، فهرست می‌شوند. این بدان معناست که توسعه دهندگان پروژه دیگر نیازی به جمع آوری دارایی برای استخرها ندارند. در عوض، پس از تکمیل IDO از طریق لانچ پد خود یا شخص ثالث، استخر بر روی یک DEX تشکیل می‌شود.

مدل IDO از آنجایی که پروژه‌های رمزنگاری می‌توانند بدون استفاده از واسطه‌ها پول جمع‌آوری کنند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و سرمایه‌گذاران می‌توانند از معاملات توکن فوری بهره ببرند که در نتیجه یک سناریوی برد-برد برای همه ایجاد می‌شود.

نگاهی به ریشه‌های IDOها
مدل IDO جانشین مدل‌های IPO، ICO و IEO است. اکنون هر یک از این مدل‌ها را با دقت بیشتری بررسی می‌کنیم:

IPO چیست؟


برای مدت طولانی، کسب و کارها نتوانستند برای دستیابی به اهداف عالی خود بودجه جمع آوری کنند. سرمایه گذاران فرشته، سرمایه گذاران خطرپذیر، و در نهایت، عرضه اولیه عمومی (IPO)، که در آن بخشی از کل سهام شرکت به عموم فروخته می شود، برخی از رایج ترین روش های کسب و کار برای جمع آوری سرمایه بودند.

ICO چیست؟


هنگامی که صنعت کریپتو در سال ۲۰۱۷ به جریان اصلی تبدیل شد، پروژه‌ها با فروش بخشی از عرضه کلی رمز ارزهای دیجیتال خود به عموم در ICO از این استراتژی تقلید کردند. ICOها به سرعت در فضای کریپتو به یک موفقیت تبدیل شدند و سرمایه گذاران به این فرصت هجوم آوردند و سعی کردند تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۴.۹ میلیارد دلار جمع آوری کنند. با این حال، افزایش پروژه های کلاهبرداری و طرح های پونزی منجر به کاهش شدید محبوبیت شده است.

IEO چیست؟


یک IEO (Iitial Exchange Offering) شبیه یک ICO بود که در یک صرافی متمرکز راه اندازی شد و قول داد که توکن واقعاً در یک بورس فهرست شود و سرمایه گذاران فریب نخواهند خورد. علاوه بر این، در IEO، پروژه‌های رمزنگاری به دقت مورد بررسی قرار گرفتند و موانع پروژه‌های شرکت‌کننده در IEO نسبتاً زیاد بود. در نتیجه، یک حس اعتماد بین سرمایه گذاران و جامعه بزرگ‌تر ارزهای دیجیتال وجود دارد. IEOها برخی از محبوب ترین پروژه‌های بلاک چین امروزی مانند Polygon و Elrond را به وجود آوردند.

منشا پیشنهاد اولیه DEX (IDO)


با این حال، زمانی که DE ها در سال ۲۰۱۹ وارد صحنه شدند، بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری به ماهیت غیرمتمرکز این صرافی‌ها کشیده شدند. بر این اساس، آن‌ها گزینه بهتری برای راه اندازی توکن‌ها و جذب سرمایه بدون عوارض مبادلات متمرکز هستند.

در نتیجه، مفهوم IDOها متولد شد، پروتکل Raven اولین پروژه ‌ای بود که یک IDO را راه اندازی کرد. سپس سکوهای راه اندازی IDO وجود داشتند که خدمات منحصر به فردی را برای پروژه‌های جدید انجام دهنده IDO ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند. این امر باعث افزایش محبوبیت IDO‌ها به عنوان روشی برای جمع آوری سرمایه در فضای کریپتو شد.

IDOIEOICO
بخشی از کل عرضه توکن از طریق یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) در دسترس عموم قرار می‌گیرد.بخشی از کل عرضه توکن از طریق یک صرافی متمرکز (CEX) به عموم مردم فروخته می‌شود.بخشی از کل عرضه توکن به تنهایی و مستقیم به عموم مردم فروخته می‌شود.تعریف
صرافی غیرمتمرکزصرافی متمرکزپروژه ای که ICO را راه اندازی می‌کند.واسطه جمع‌آوری سرمایه گذار
DEX به طور خودکار توکن را فهرست می‌کند.CEX به طور خودکار توکن را فهرست می‌کند.این پروژه به دنبال ارائه فهرست توکن در صرافی‌های مختلف است.لیست شدن توکن
پروژه‌ها بررسی می‌شوند و باید استانداردهای لانچ پد را رعایت کنند.قبل از اینکه یک پروژه در فهرست قرار گیرد، یک فرآیند بررسی دقیق را طی می‌کند.پروژه‌ها بررسی نشده اند و هر کسی می‌تواند یک ICO راه اندازی کند.فرایند بررسی
توکن‌ها یا فوراً در دسترس قرار می‌گیرند یا یک دوره انحصاری دارند.توکن‌ها فوراً برای معامله در دسترس نخواهند بود.توکن‌ها فوراً در دسترس نیستند، بنابراین سرمایه‌گذاران باید منتظر فهرست شدن در بورس باشند.دسترسی به توکن
Launchpad و پروژه صادرکننده IDO به طور جمعی آن را مدیریت می‌کنند.صرافی کریپتو متولی این امر است.توسط پروژه ای که ICO را صادر می‌کند مدیریت می‌شود.فرایند قرارداد هوشمند
لانچ پد و پروژه هر دو خودشان را به بازار عرضه می‌کنند.صرافی ارزهای دیجیتال IEO را ترویج و بازاریابی می‌کند.پروژه ای که ICO را راه اندازی می‌کند باید مبلغ قابل توجهی برای ترویج آن هزینه کند.بازاریابی توکن

جمع بندی

به طور خلاصه و مروروار ICO عرضه اولیه توکن به شکل مستقیم و بدون واسطه است که به دلیل کلاهبرداری‌های زیاد منجر به حضور صرافی‌های متمرکز به‌عنوان پشتوانه و ضمانت اجرایی و خلق مفهوم IEO شد. IEO نیز به خاطر سخت‌گیری زیاد صرافی‌های متمرکز، عامل ظهور مفهوم IDO با دخالت و واسطه‌گری صرافی‌های غیرمتمرکز گشت.

باتوجه به رشد DeFi و DEX در سال‌های اخیر، به جرات می‌توان گفت که IDOها آینده روشنی دارند و پروژه‌های DeFi نسبت به ICO یا IEO موقعیت بهتری برای بهره مندی از IDO دارند.

Rate this post
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به ایران بیت می‌باشد.